جان سینا فعالیت ورزشی خود در کشتی حرفه‌ای را از سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز کرده و تاکنون موفق به کسب کمربندهای بسیاری در تمامی رشته‌های زیرمجموعه گردیده‌است. از جمله این که او تاکنون توانسته ۱۳بار قهرمان کمربند دبلیودبلیوئی شود و ۳ بار قهرمان سنگین‌وزن جهان در کل ۱۶ بار قهرمان جهان و رکورد این زمینه را به همراهی ریک فلیر در دست دارد. او به‌عنوان بازیگر هم فعالیت کرده، که از آن جمله در فیلم تفنگ دار دریایی ایفای نقش کرده‌است. جان سینا در حال حاضر در هر دو برند راو و اسمکدون فعالیت می‌کند. از دیگر افتخارات او می‌توان گفت که وی توانسته دوبار در مسابقه ۳۰ نفره رویال رامبل (۲۰۰۸ و ۲۰۱۳) پیروز شود.

جان سینا در اولین مسابقه اش مقابل کرت انگل قرار گرفت که با وجود این که شکست خورد اما به نحوی عالی مسابقه داد. در پی پر ویو ونجنس سال ۲۰۰۲ توانست کریس جریکو را شکست دهد. در بکلش سال ۲۰۰۳ سر کمربند دبلیودبلیوئی با براک لزنر مبارزه کرد که در نهایت شکست خورد. در ونجنس سال ۲۰۰۳ در یک مسابقه تک به تک در مقابل آندرتیکر قرار گرفت که شکست خورد. در سال ۲۰۰۴ در رستلمنیا ۲۰ با شکست دادن بیگ شو توانست برای اولین بار قهرمان کمربند ایالات متحده بشود. در کل در سال ۲۰۰۴ سه بار این کمربند را به دست آورد. سینا در مسابقه ۳۰ نفره رویال رامبل سال ۲۰۰۵ نیز شرکت کرد اما باتیستا در آن پیروز شد.

در رستلمنیا ۲۱ با شکست دادن جی بی ال توانست کمربند دبلیودبلیوئی را به دست آورد و اولین قهرمان جهانی اش را به دست آورد. در جادگمنت دی ۲۰۰۵ سینا توانست جی بی ال را در یک مسابقه I Quit شکست دهد و قهرمان باقی بماند. جان سینا در سامراسلم در مقابل کریس جریکو قرار گرفت که با شکست دادن جریکو عنوانش را حفظ کرد. جان سینا در پی پر ویو New Year’s Revolution سال ۲۰۰۶ در یک مسابقه اتاق حذف توانست از عنوانش دفاع کند اما پس از مسابقه ادج با استفاده از جمدان مانی این د بنک خود کمربند را به دست آورد اما ۳ هفته بعد سینا در رویال رامبل ۲۰۰۶ ادج را شکست داد و یک بار دیگر قهرمان کمربند دبلیودبلیوئی شد. در راو به تاریخ ۶ فوریه، قرار شده بود جان سینا و ماریا کانلیس در مقابل ادج و لیتا قرار بگیرند. پیش از مسابقه ماریا از بابت مسابقه نگران بود و جان سینا به مدت طولانی ماریا را بوسید. با پیروزی جان سینا و ماریا در آن مسابقه، این درگیری به نفع سینا تمام شد. حریف بعدی سینا برای کمربند دبلیودبلیوئی تریپل اچ بود. سینا و تریپل اچ در رستلمنیا ۲۲ با هم مسابقه دادند که در آن جان سینا پیروز شد.

جان سینا در رویال رامبل۲۰۱۷ ای. جی. استایلز را شکست داد و سیزدهمین قهرمانی دبلیو دبلیو ای (شانزدهمین قهرمانی جهانی) را بدست آورد؛ ولی در الیمینیشن چمبر کمربند خود را طی یک مسابقه اتاق حذف به بری وایت واگذار کرد. جان در رسلمنیا۳۳ در یک مسابقه تگ تیم مختلط به همراهی نیکی بلا د میز و مریس را شکست دادند. در رزمگاه(۲۰۱۷) جان سینا در یک مسابقه پرچمروسف را شکست داد. در سامراسلم بارون کوربین را شکست داد. این اولین پیروزی جان سینا در سامراسلم پس از ۷سال باخت در این رویداد بود. پس از آن اعلام شد که جان سینا یکFree agent(کشتیگیری که می‌تواند هم در راو و هم در اسمک دون حاضر شود) است. جان از این امتیاز خود استفاده کرده و از آن پس در شو راو حاضر شد و رومن رینز را به یک مسابقه در رویدادنومرسی طلبید. در راو هفته بعد آنها قرار داد مسابقه را امضا کردند. اما در نومرسی جان سینا از رینز شکست خورد. بعد از آن جان سینا اعلام کرد که یک کشتیگیر پاره وقت خواهد بود. در سروایور سریزجان سینا در تیم اسمکدون حاضر شد، اما مسابقه را باختند. در رویال رامبل۲۰۱۸ جان سینا به عنوان نفر بیستم حاضر شد اما توسط شینسوکه ناکامورا حذف شد. جان سینا پس از آن در الیمینشن چمبر در یک مسابقه اتاق حذف برای تعیین رقیب شماره یک قهرمان کمربند یونیورسال شرکت کرد. این مسابقه اولین مسابقه اتاق حذف بود که با هفت نفر برگزار می‌شد. جان سینا در این مسابقه توسط براون استرومن حذف شد. جان سینا که در الیمنیشن چمبر ناکام مانده بود در راو شب بعد از المینیشن چمبر آندرتیکر را به مبارزه در رسلمانیا طلبید. اما بلافاصله بعد از آن اعلام کرد که این برگزاری این مسابقه غیرممکن است.پس از آن به اسمکدون رفت و از دنیل براین و شین مکمن خواست تا او را به مسابقه به سر کمربند دبلیو دبلیو ای در فست لین اضافه کنند.

دنیل براین به او گفت در صورتی که بتواند ای جی استایلز(قهرمان فعلی کمربند) را در مین ایونت همان شب شکست دهد،وارد مسابقه خواهد شد.جان در آن مسابقه پیروز شده و به مسابقه اضافه شد تا این مسابقه به یک مسابقه شش جانبه تبدیل شود.در این مسابقه علاوه بر جان سینا و ای جی استایلز،دالف زیگلر،کوین اونز،سمی زین و بارون کوربین حضور داشتند.در این مسابقه ای جی استایلز پیروز شد و قهرمان ماند. در راو بعد از فست لین(۲۰۱۸) جان سینا که از بدست آوردن کمربند دبیلو دبلیو ای ناکام مانده بود، دوباره آندرتیکر را به مبارزه طلبید و گفت که در رسلمنیا یا به عنوان تماشاگر می‌آید یا به عنوان حریف آندرتیکر. در راو هفته بعد از آن جان سینا به رینگ آمد و اعلام کرد که آندرتیکر هیچ پاسخی به چلنج او نداده‌است و از این جهت او تیکر را بزدل خطاب کرد. ناگهان کین وارد شد و سینا با خود فکر کرده که کین میخواهد پاسخ سوال را بدهد اما کین حرکت پایانی خود، چکسلم را روی سینا اجرا کرد و از رینگ خارج شد. در هفته بعد از آن سینا کین را در یک مسابقه بدون رد صلاحیت شکست داد. بعد از مسابقه سینا در رینگ سخنرانی کرد و از آندرتیکر خواست که وارد شود و جواب چلنج او را بدهد، اما خبری از او نشد.در آخرین راو قبل از رسلمنیا هم خبری از آندرتیکر نشد و جان سینا اعلام کرد که در رسلمنیا به عنوان تماشاگر می آید. اما در رسلمنیا پس از مسابقه سر کمربند زنان اسمکدون لایو یکی از داوران به جمع تماشاگران رفته و با صحبت‌هایی نامشخص جان سینا را ترغیب کرد که به استیج بیاید. جان سینا به بک استیج رفت و چندی بعد وارد صحنه شد.پس از ورود او استادیوم تاریک شد.اما به جای آندرتیکر الایس وارد رینگ شد و شروع به آواز خواندن برای تحقیر جان سینا کرد.جان به جمع تماشاگران بازگشت،اما بعد از آن به طور ناگهانی به الایس حمله کرده و حرکت پایانی خود یعنی AA را روی او اجرا کرد.سپس با ناامیدی شروع به ترک سالن کرد که ناگهان دوباره استادیوم‌ تاریک شد و اینبار لباس و کلاه آندرتیکر در رینگ ظاهر شد.بعداز آن سه آذرخش همزمان به کلاه و لباس برخورد کرده و آن را آتش زدند. سپس دوباره استیج تاریک شد و بعد از روشنایی کلاه و شنل ناپدید شده بود. پس از آن آندرتیکر وارد شده و مسابقه بین او و سینا آغاز شد.اما این مسابقه برخلاف انتظار تماشاگران تنها سه دقیقه طول کشید و جان سینا مسابقه را باخت.او در رویداد greatest royal rumble که در عربستان برگزار می شود قرار است با تریپل اچ مسابقه ای داشته باشد.

جان سینا چپ‌دست است. او طرفدار انیمیشن‌های ژاپنی است و از بازی‌ کردن با عروسک لذت می‌برد. او خودروی عضلانی جمع می‌کند و الان بیش از ۲۰ میلیون ماشین دارد که بعضی‌ها تنها نمونه موجود هستند.

در نمایش فیلم «۱۲ دور بازی» در سال ۲۰۰۹، سینا نامزدی خود با دوست دخترش، الیزابت هوبردیو را اعلام کرد. آن‌ها در ۱۱ ژوئیه ۲۰۰۹ ازدواج کردند. اما در سال۲۰۱۲از یکدیگر جدا شدند.

در سال۲۰۱۵ شایعه مرگ او همه گیر شد ولی سینا زنده از این مهلکه بیرون آمد و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. (شایعه مرگ او یک تصادف بسیار بد بود که دچار شکستگی سر و بیهوشی چند ساله بود)

پس از این که در سامر اسلم سال ۲۰۱۳ دنیل براین فینیشر خودش رو که موجب عمل جراحی به روزی سینا شد، اجرا کرد؛ به نظر می‌رسد ارتباط چندان خوشی باهم ندارند.