ایستمن کداک یک شرکت چند ملیتی سازندهٔ تجهیزات، مواد خام و خدمات عکاسی است که دفتر مرکزی آن در شهر روچستر در ایالت نیویورک ایالات متحده واقع شده و توسط جورج ایستمن در 24 آپریل سال 1888میلادی ( 4فروردین شمسی) تأسیس شد.

این شرکت مخترع اولین دوربین‌های عکاسی دستی بود که موجب عمومیت یافتن هنر عکاسی شد و از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات و مواد عکاسی در جهان به‌شمار می‌رفت و تصاویر نخستین فرود انسان بر کره ماه توسط یکی از دوربینهای این شرکت تصویربرداری شد. در فضای مجازی ترجمه نامه‌ای از ایستمن منتشر شده بود که می گفت اجداد من از آسیا به آمریکا آمدند و به همین علت نام خانوادگی ما مرد شرقی است . کداک نیز در زبان ما به معنای کودک است . صرفنظر از حقیقت یا افسانه بودن این موضوع زبان شناسان تاکنون ریشه کلمه کداک را پیدا نکرده اند .

وی زمانی که در شهر واترویل نیویورک در حال تجربه اندوزی در زمینه عکاسی بود، حلقه فیلمی خشک،شفاف و انعطاف پذیر اختراع کرد و بلافاصله اختراع خود را به ثبت رساند و سپس در سال 1889 شرکت کداک را پایه گذاری کرد.

او پس از آن نه تنها به تولید و پخش فیلم حلقه ای مشغول شد، بلکه دوربینی هم روانه بازار کرد که چندی بعد عکس گرفتن را به سرگرمی همگانی میلیون ها نفر در سراسر جهان تبدیل کرد.

شعار شرکت کداک برای تبلیغ این محصول شگفت انگیز این بود:” شما دکمه را فشار دهید، ما بقیه کارها را انجام میدهیم!”

کداک که مشهورترین شرکت عکاسی قرن بیستم محسوب می‌شد در سال ۲۰۱۲ اعلام ورشکستگی کرد. کارشناسان دلیل ورشکستگی کداک را ناتوانی آن در تطبیق با پیشرفت‌ها و تحولات بنیادین دنیای عکاسی در پی ورود دوربین‌های دیجیتال دانستند. این وضعیت باعث شده بود تا ارزش سهام کداک در پانزده سال از ۳۱ میلیارد دلار به کمتر از ۱۵۰ میلیون دلار کاهش یافته و تعداد کارکنان آن در مرکز اصلی شرکت هم از ۶۰ هزار نفر به هفت هزار نفر تنزل پیدا کند.