کونان کریستوفر اوبراین، متولد 18آپریل 1963 ( 29فروردین) از شخصیت‌های مشهور تلویزیونی آمریکا است.

او در حال حاضر مجری برنامه کونان (تاک شو) می‌باشد که از سال ۲۰۱۰ از شبکه تی بی اس پخش می‌شود.

او قبلاً، مجری برنامه امشب با کانن اوبراین بود که از شبکه ان بی سی و از لس آنجلس پخش می‌شد.

وی قبل تر مجری شبانگاهی برنامه تلویزیونی آخر شب با کانن اوبراین از شبکه سراسری ان بی سی بود (که برنده جایزه امی نیز شد). این برنامه از شهر نیویورک بطور زنده پخش می‌گردید.

کونان اوبراین که در بوستون متولد شده، دانش‌آموخته دانشگاه هاروارد است.

کونان اوبراین مجری تلویزیون، کمدین و تهیه‌کننده تلویزیونی آمریکایی است. او برای مجری‌گری چندین برنامه‌ی گفتگو محور شبانه‌ی تلویزیونی معروف شده است. او در بروکلین، ماساچوست به دنیا آمده و در خانواده‌ای کاتولیک و ایرلندی بزرگ‌شده است. در هاروارد درس‌خوانده است و نویسنده‌ی چندین برنامه بوده است.

پس از نوشتن برای چندین برنامه‌ی کمدی در لس‌آنجلس به جمع نویسندگان برنامه زنده شب‌های شنبه «Saturday Night Live» پیوست. او همچنان نویسنده و تهیه‌کننده‌ی دو فصل از سیمسون‌ها «The Simpsons» بوده است.
پس‌ازاینکه دیووید لترمن «David Letterman» از برنامه شبانگاهیِ NBC بازنشسته شد، رئیس سابق کونان اوبراین در برنامه زنده شب‌های شنبه به او پیشنهاد داد تا برای این سمت آزمایش هنرپیشگی دهد. او هیچ سابقه‌ای در اجرا نداشت ولی رئیس سابقش او را در حین بازی با وسایل دفتر و اجرای نوشته‌هایش دیده بود و به نظرش وی با استعداد و متفاوت از دیگر نویسندگان (که معمولاً علاقه‌ای به دیده شدن ندارند) آمده بود. در اوج ناباوری کونان اوبراین  و دیگران، او در این آزمایش موفق شد و کار را از آن خود کرد البته در اول شبکه چندان امیدی به او نداشت و قرارداد برای کمترین تعداد مجاز برای اجرا (۱۳ اجرا) با او بسته شد.

اجراهای وی به دلیل تفاوتی که با دیگران داشت در ابتدا با استقبال خوبی مواجه نشد و تام شیلز (Tom Shales) منتقد تلویزیون واشنگتن‌پست برنامه‌ی او را ۱ ساعت برنامه بی‌هدف که ادای برنامه‌های تلویزیونی را درمی‌آورد خواند؛ اما کم‌کم بینندگان با استیل او در اجرا آشنا شدند و او در دل بینندگان جا باز کرد. بینندگان جوان را نیز به خود جلب کرد و در طی انجام این کار همچنان عجیب غریب باقی ماند. وقتی در سال ۲۰۰۹ از این برنامه بیرون آمد بسیار محبوب و شناخته‌شده بود و منتقد واشنگتن‌پست نیز پس از مدتی دریکی از نقدهای خود، او را مجری خوب با پیشرفتی بی‌نظیر تصویر کرد. 

او دوباره از نیویورک به لس‌آنجلس برگشت تا برنامه‌ای شبیه به برنامه زنده شنبه‌شب را اجرا کند ولی با تعویض مجری توسط شبکه در سال ۲۰۱۰ از این برنامه نیز خداحافظی کرد.
اوبرایان به دلیل اجراها و مجری‌گری بداهه‌اش شناخته می‌شود. اجراهایش بسیار غیرمعمول و عجیب، همراه با خودزنی‌های شخصیتی و طنز تلخ و خودبزرگ‌بینی‌های پی‌درپی است.
او از سال ۲۰۱۰ برنامه‌ی خود، “کونان” را در شبکه تی بی اس TBS اجرا می‌کند. اجراهای او با دیگر مجریان تلویزیونی تفاوت‌های عمده‌ای دارد و البته به همین دلیل بینندگان و طرفداران خاص خود را همراه داشته است. زمانی که او در ان بی سی NBC شروع به کار کرد، تنها برنامه و شخصی که ملزم به رقابت با او بود، تام سیندر (Tom Snyder) بود ولی در حال حاضر ملزم به رقابت با کسانی امثال  جیمی فالون (Jimmy Fallon)، جیمی کیمل (Jimmy Kimmel)، استفان کولبرت (Stephen Colbert)، ست میرز(Seth Meyers)، جیمز کوردن (James Corden)، جان اولیور (John Oliver) و… دیگر کمدین‌هایی که برنامه‌های گفتگو محور دارند است. به نظرش در این دوران تعداد مجری‌های گفتگو محور از افراد فعال هیئت‌منصفه‌ی دادگاه‌ها بیشتر است. (در آمریکا تمام افراد آمریکایی در زمان لزوم، ملزم در شرکت در دادگاه به‌عنوان هیئت‌منصفه هستند).

اما او همچنان بر روش خود پایبند است و با مهمانانش بازی نمی‌کند، آن‌ها را مجبور در شرکت در کارهای از پیش تعین شده نمی‌کند. به قول خودش اصلاً دلش نمی‌خواهد جودی دنچ را مجبور کند سوار یک چوب پرنده شود چون اگر از روی آن بیافتد کل انگلیسی‌ها با او بد می‌شوند.
در مصاحبه‌ای گفته است که هیچ مشکلی با انجام بازی‌های متعدد در برنامه‌ها ندارد و مشکلی نیز با کسانی که این کار را می‌کند نیز ندارد، تنها این روند مورد پسند و یا شبیه به کارهایی نیست که او علاقه به انجامشان داشته باشد؛ و همین برنامه‌ها و قسمت‌های کوتاه دیگر برنامه‌هاست که در فضای مجازی می‌چرخد و محبوبیت کسب می‌کند.

ولی بالاخره برنامه‌ی کونان اوبراین نیز سر از خبرها درمی‌آورد. دست راستش، سونا در مصاحبه‌ای اعلام می‌کند که اوبرایان گفتگوهایی طولانی با خود دارد که در مقابل آیینه صورت می‌پذیرند. همین خبر او را به سر تیتر خبر‌ها تبدیل می‌کند و اسمش بیش از قبل بر سر زبان‌ها می‌افتد. البته خبر درواقع دروغین است و منبع شوخی‌های او با کارمندانش و دیگران می‌شود که جک‌هایی خنده‌دار و بامزه را به ارمغان می‌آورد. او براین مانند دیگر همکاران کمدینش، با بسیاری از افراد سرشناس (هنرپیشه، خواننده، ورزشکار) صحبت می‌کند و جواب‌های بداهه‌اش به آن‌ها طنز برنامه را می‌سازد. او از سیاست و سیاستمداران دوری می‌کند و معمولاً کاری به آن‌ها ندارد. از افرادی که دوستی نزدیکی با او دارند و در برنامه‌هایش شرکت می‌کنند می‌توان به ویل فرل (Will Ferrell) بازیگر اشاره کرد.

کونان اوبراین همانند دیگر برنامه‌ها از بازی یا آیتم‌های خاص و تکراری استفاده نمی‌کند. البته در سال‌های اخیر و احتمالاً به دلیل سلیقه بازار چندین آیتم به برنامه‌اش اضافه کرده که از میان آن‌ها می‌توان به بازیکن بی‌سرنخ (clueless gamer) و سفرهایش به دیگر کشورها و چالش بافرهنگ‌های مختلف اشاره کرد. در برخی از برنامه‌ها هم به‌صورت شانسی افرادی را از میان بینندگانش انتخاب می‌کند و برایشان شعر می‌سازند و می‌خوانند.

فانتزی آخر ۱۵ (Final Fantasy ۱۵) یکی از آن بازی‌های کامپیوتری است که با الیژا وود به بازی آن می‌نشیند که به قول خودش یکی از بی‌مزه‌ترین و حوصله سر برترین بازی‌هاست. طنز داستان در این است که در طول بازی در حال کوبیدن بازی و مسخره کردن بازی است درحالی‌که سازندگان بازی پشت در در حال دیدن آن‌ها هستند و تنها راه خروج رد شدن از جلوی این افراد پس از پایان برنامه است!