۲۸ فروردین، روز جهانی قدردانی از خفاش‌ ها می باشد. این روز به این دلیل انتخاب شد چرا که خفاش‌‌ ها موجوداتی حشره‌خوار هستند و تاثیر بسیار زیادی در کنترل حشرات موزی دارند. یک خفاش قادر است در یک ساعت ۱۰۰۰ پشه بخورد و همچنین خفاش در بیابان زدایی نیز نقش بسزایی دارنند.

نقش خفاش‌ها در پیشگیری از بیابان‌زایی از طریق مشارکت موثر در گرده‌افشانی و انتشار دانه گیاهان به ویژه گیاهان بیابانی به اثبات رسیده است

خفاش‌های کشور با بیش از ۵۰ گونه جمعیت قابل توجهی را دارا هستند که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها از گروه خفاش‌ها حشره‌خوار هستند. این گروه از خفاش‌ها با تعدیل جمعیت حشرات نقش مهمی در دفع آفات گیاهی دارند

غارها در ارتباط تنگاتنگ با سایرعوامل محیطی نقش به‌سزایی در پایداری محیط ایفا می‌کنند.

تاثیر برخی گروه‌ها وگونه‌ها که در شرایط بسیار خاص غار زندگی می‌کنند و رشد و تکثیرمی‌شوند به عنوان حلقه‌هایی از زنجیره حیات، حتی در محیط بیرون از غارها به اثبات رسیده است. از طرفی پدیده‌ها و زیبایی‌های طبیعی جزئی از سرمایه‌های ملی هر کشور محسوب می‌شود که حفاظت و بهره‌برداری خردمندانه از آن‌ها اجتناب ناپذیر است.

بسیاری از غارهای کشور در مناطق کارستی و بوسیله جریانهای آب زیرزمینی تشکیل شده اند و به طور مستقیم با منابع آب ارتباط دارند.
با توجه به شرایط ویژه کشور از لحاظ منابع آبی به‌ویژه سفره‌های زیرزمینی،توجه به غارها وحفظ و حراست از آن‌ها ضروری است.

به گفته دبیرکارگروه غارشناسی کشور، کارست‌ها به عنوان گنجینه‌های مطمئن منابع آب یاد می‌شود وگسترش قابل توجه مناطق کارستی در کشور به‌ویژه در زاگرس و البرز ضرورت برنامه‌ریزی برای حفاظت بیشتر از آن‌ها را دوچندان  می‌کند.

در اغلب کشورها برای حفاظت منابع آب کارستی در برابر آن‌ها تمهیدات وضوابطی اعمال می‌شود.

نامگذاری دوم مهر توسط گروه‌های متخصص و فعال مردمی به نام روز غار پاک زمینه مناسبی را برای فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی است که با اقدامات گسترده‌ای در سال‌های گذشته در این روز در ارتباط با معرفی غارها وضرورت حفاظت از آن‌ها انجام گرفت

رونمایی از تابلوی حفاظتی رود افشان همزمان با روز غار پاک  
همزمان با دوم مهرماه (روز غارپاک )با همکاری انجمن غارشناسی و سازمان میراث فرهنگی، فرمانداری دماوند، فدراسیون کوهنوردی و دبیرخانه کارگروه غارشناسی از تابلوی حفاظتی غار رود افشان رونمایی و از کاشف این غار تجلیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، گفتنی است، غار رود افشان از معدود غارهای ثبت شده کشور به عنوان اثر طبیعی ملی در استان تهران است که از نظر زمین‌شناسی در سنگ آهک‌های دوره کرتاسه ودر اثر پدیده کارستی شدن بوجود آمده است. اهمیت این غار علاوه بر دارا بودن ساخت های زیبا از غارنهشته ها، به دلیل زیست جمعیت خفاش در آن است.

منابع:

خبرگذاری دانشجویان ایران ایسنا

زومجی